Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Dokumentationen er struktureret efter Digitaliseringsstyrelsen modelprincipperne for Fællesoffentlig Digital Arkitektur (FDA), listen herunder giver en oversigt over, hvilken type af indhold, der findes under de enkelte punkter:

FDA oversigt

...


Styring: Governance, interessenter, forretningsmål 

FDA's 1. grundprincip er at arkitektur styres på rette niveau efter fælles rammer. Programmet understøtter dette princip i følgende artefakter

Governancemodel

Organiseringen af ’Program for et samlet patientoverblik’ tager udgangspunkt i den fællestatslige program model, hvor styrings- og samarbejdsstrukturen skal sikre fokus og retning for programmet. 
Læs mere om programmets governance på Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside under: Programorganisering

Arkitekturgovernance

Programmet følger de fælles referencearkitekturer og standarder for sundheds-it med henblik på at understøtte kvalitet og effektivitet i sundhedsvæsenet.
Læs mere om programmets arkitekturgovernance på Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside under: Rammer og retningslinjer

Interessantanalyse, Forretningsmål, Kvalitetsplan, Gevinstmodel, Metodeanvendelse, Ændringslog samt arkitekturbeslutning

Disse er beskrevet i ”Programpræciseringsdokument for komplekse patientforløb” (6. juli 2017). Dokumentet kan rekvireres ved programsekretariatet via Patientoverblik@sundhedsdata.dk

Deploymentplan for

...

implementering af Aftaleoversigt og Fælles Stamkort er aftalt i økonomiaftalerne mellem regeringen, kommunerne og regionerne

Regeringen, KL og Danske Regioner har i økonomiaftalerne for 2020 (ØA2020) aftalt, at alle kommuner og regioner har taget løsningerne Aftaleoversigt og Fælles Stamkort i brug inden udgangen af tredje kvartal 2021, dog kan der være en forsinkelse hos parter, hvor der i de kommende år sker en udskiftning af fagsystemet. Tidsplanen forudsætter, at der er enighed mellem parterne om, at staten har leveret de nødvendige forudsætningsskabende leverancer senest 1. januar 2020.

...

Programmets hjemmeside vil blive opdateret med den overordnede plan, når denne er aftalt med parterne.


Strategi: Strategi, målbillede, arkitekturprincipper 

FDA's 2. grundprincip, er at arkitektur fremmer sammenhæng, innovation og effektivitet. Programmet understøtter dette princip i følgende artefakter

Vision/Målbillede

’Program for et samlet patientoverblik’ er forankret i den fællesoffentlige strategi ”Ét sikkert og sammenhængende sundhedsvæsen – Strategi for digital sundhed 2018-2022”. Strategien sætter rammer og retning for de forandringer, som i de kommende år skal sikre, at Danmark fortsat indtager en international førerposition på området omkring digitalisering af sundhedsvæsenet.

Strategiske kapabililteter, Udfordringer, Arkitekturprincipper, Arkitektur-compliance, Målarkitektur-resume er beskrevet i nedenstående

...

dokumenter

Programmet har på baggrund af flere analyser opstillet en forretningsarkitekturanalyse samt et systemteknisk målbillede, der skal sikre bedre it-understøttelse af komplekse patientforløb. Analyser samt systemteknisk målbillede er tilgængelige på Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside under: Domænemodel

...

Udgivelser om referencearkitektur kan tilgås på Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside under: Referencearkitekturer


Jura: Lovgivning, databehandler, SLA-aftaler 

FDA's 3. grundprincip, er at arkitektur og regulering understøtter hinanden. Programmet understøtter dette princip i følgende artefakter

Juridiske bindinger

Sundhedsloven blev ændret i marts 2019 ved L 127 (Lovforslag om bedre digitalt samarbejde) med henblik på at understøtte et bedre digitalt samarbejde i sundhedsvæsenet, der giver lettere mulighed for at dele relevante oplysninger om patientens forløb mellem de sundhedspersoner, der har patienten i behandling.

I sammenhæng med ændringerne til sundhedsloven er der udstedt en bekendtgørelse om drift m.v. af den fælles digitale infrastruktur, der sikrer hjemmel for Aftaleoversigt og Fælles Stamkort.

Krav

Reference arkitektur for informationssikkerhed, er indarbejdet i alle kravspecifikationer.

...

Bekendtgørelse om pligt til at registrere logoplysninger og indsigt i logoplysninger, udmøntet fra §42c i Sundhedsloven, omhandler elektroniske systemer i den betydning, at det er patientjournaler. Den vedrører ikke Aftaler og Fælles Stamkort, for disse gælder Bekendtgørelse nr. 193 af 27/02/2024 som beskrevet ovenfor.

Databehandleraftaler

Programmet benytter den fælles skabelon for databehandleraftaler mellem parterne i sundhedsvæsnet, skabelonen kan rekvireres på Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside under: Databehandleraftaler

Serviceaftaler

Serviceaftaler samt specifikke aftaler om adgang til infrastrukturen er beskrevet under: Administrative forudsætninger for tilslutning


Sikkerhed: Sikkerheds- strategi, model og kontroller

Sikkerhedsstrategi

Følger referencearkitektur for informationssikkerhed.

Trussels og risikokatalog

Der er udarbejdet DPIA (Data Privacy Impact Assessment) for Aftaleoversigt, Fælles Stamkort samt Planer og Indsatser, disse kan rekvireres ved programsekretariatet via Patientoverblik@sundhedsdata.dk.

Sikkerhedskontroller

Aftaleoversigt, Fælles Stamkort og Planer og Indsatser er koblet op til en række sikkerhedsservices, der tilbydes via Den Nationale Service Platform (NSP). Sikkerhedsservicesene skal sammen med det gældende sundheds- og persondataretlige grundlag for udveksling af oplysninger sikre, at patienternes oplysninger bliver behandlet korrekt. Patienterne har desuden indblik i, og mulighed for at frabede sig deling af deres oplysninger.

Herunder er listet de sikkerhedsservices programmet benytter:

  • Samtykkeservice (Frabedelse af deling af sundhedsdata)

    Læs mere på NSPOP's side om Samtykkeservicen (Frabedelse af deling af sundhedsdata): Samtykkeservices
    Bemærk: Bekendtgørelse: BEK nr 193 af 27/02/2024, beskriver at borgeren ikke kan frabede sig deling af stamoplysninger pr. 1/12-2024, dette er udelukkende gældende for Fælles Stamkort, det er derfor stadig muligt for borgere at frabede sig deling af andre oplysninger

  • MinLog

    Læs mere på NSPOP's side om Minlog: Minlog
    Der er udarbejdet et vejledningsdokument (Vejledningsdokument version 1.2.pdf) som indeholder krav og vejledning til systemer, som afleverer til MinLog og som henter fra MinLog.

    Anvisningerne i vejledningsdokumentet bør følges, hvis der er afvigelser i forhold til anvisningerne, skal disse godkendes af Sundhedsdatastyrelsen.
  • Behandlingsrelationsservice

    Læs mere på NSPOP's side om behandlingsrelationsservicen : Behandlingsrelationsservice
     
  • Brugerstyring

    For understøttelse af brugere uden sundhedsfaglig autorisation, benyttes modellerne for enten central eller decentral trust, Der skal laves en aftale med Sundhedsdatastyrelsen, for at kunne benytte disse modeller, se mere på : Databehandling og Trust

    De udfyldte trustaftaler (bilag 1 (bilag 1a for central trust, bilag 1b for decentral trust), sendes ind til Sundhedsdatastyrelsen via en Supporthenvendelse, der skal forventes en sagsbehandlingstid på 2-5 arbejdsdage.


    De nationale roller der benyttes i Program for Et Samlet Patientoverblik, er specificeret under de tekniske implementationsvejledninger.
  • Fuldmagt

    Pårørende har mulighed for at tilgå oplysninger i Aftaleoversigten, Fælles Stamkort og Planer og Indsatser. Pårørende skal bruge en fuldmagt for at kunne tilgå oplysningerne. På Borger.dk er der mulighed for både at give og anmode om en digital fuldmagt, en fuldmagt kan til enhver tid trækkes tilbage.

Opgaver: Opgave-/servicekatalog, arbejdsgangsbeskrivelse

Servicekatalog

Målbillede for digital understøttelse af komplekse, tværgående patientforløb v.1, dokumentet kan findes her:
https://sundhedsdatastyrelsen.dk/da/etsamletpatientoverblik/domaenemodel

Domænemodel, Proceslandskab, Aktør og roller og Procesmodel er beskrevet i DomæneAnalyseModel (DAM) af Planer og Indsatser, Aftaleoversigt og Fælles Stamkort

Som en del af it-arkitekturarbejdet i Et samlet patientoverblik, er der udarbejdet en domænemodel, som forholder sig til patientoplysningerne, der deles i programmets digitale løsninger.

Dokumentet kan hentes fra Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside: 
https://sundhedsdatastyrelsen.dk/da/etsamletpatientoverblik/domaenemodel

Brugerrejser og Use case

Eksisterende brugerrejser er beskrevet i "DIGITAL UNDERSTØTTELSE AF TVÆRGÅENDE KOMPLEKSE PATIENTFORLØB" (Version 1.1 - juni 2016)
Dokumentet kan rekvireres hos programsekretariatet via Patientoverblik@sundhedsdata.dk.

Servicemodel

Forretningsregler, indhold i løsninger samt teknisk dokumentation er at finde på NSPOP:
https://www.nspop.dk/display/ESP/Et+samlet+patientoverblik

Arbejdsgangsbeskrivelse

Dokumentet kan rekvireres ved programsekretariatet via Patientoverblik@sundhedsdata.dk.


Information: Domænemodel, begrebsmodel, standarder

Centrale forretningsobjekter, Begrebsliste, Informationsmodel og Logisk datamodel er beskrevet i Domænemodel af Planer og Indsatser, Aftaleoversigt og Fælles Stamkort

Som en del af it-arkitekturarbejdet i Et samlet patientoverblik, er der udarbejdet en domænemodel, som forholder sig til patientoplysningerne, der deles i programmets digitale løsninger.

Dokumentet kan hentes fra Sundhedsdatastyrelsens hjemmeside: 
https://sundhedsdatastyrelsen.dk/da/etsamletpatientoverblik/domaenemodel

Datasæt

Er beskrevet i de tekniske implementeringsvejledninger for Aftaleoversigten og Fælles Stamkort

Dataudvekslingsformat

Standarden for Aftaler (DK-APD), er den danske profil for kliniske dokumenter (CDA) til Appointment Documents, er udarbejdet af MedCom. Dokumentation kan findes på følgende link.
Standard og baggrundsmateriale om DK-APD

Standarden for Fælles Stamkort (DK-PDC-2.0) er udarbejdet af MedCom. Dokumentation kan findes på følgende link.
Standard og baggrundsmateriale om DK-PDC-2.0

Tekniske implementeringsvejledninger

Dokumenterne beskriver de tekniske forretningsregler i forhold til at implementere Aftaleoversigten og Fælles Stamkort i et lokalt fagsystem eller en borgerportal. Vejledningerne er tiltænkt forretningsarkitekter, systemarkitekter samt systemleverandører, således at disse kan vurdere hvordan Aftaleoversigten og Fælles Stamkort kan implementeres i et lokalt fagsystem.
Teknisk implementeringsvejledning AftaleoversigtAftaleoversigten
Teknisk Implementeringsvejledning Fælles Stamkort

Forretningsregler

Dokumenterne beskriver hvilke forretningsmæssige regler lokale fagsystemer og borgerportaler skal efterleve i forhold til Aftaleoversigten og Fælles Stamkort. Dokumenterne vejleder også i hvordan disse forretningsregler kan overholdes. Dokumenterne henvender sig til forretningsarkitekter samt implementeringsansvarlige.
Indhold og forretningsregler Aftaleoversigti Aftaleoversigten
Indhold og forretningsregler i Fælles Stamkort


Applikation: Systemlandskab

Systemlandskab, Applikationslandskab, Applikationsdesign, Løsningskomponenter

...

Testprotokoller for modtagelse af Fælles Stamkort

Infrastruktur: Infrastrukturkoncept

Infrastrukturkoncept: NSP arkitektur https://www.nspop.dk/category/fn

...

Infrastrukturopsætning: Driftsinformation på NSPOP


Ændringslog


0.82019-12-06Udkast til DokumentationsoversigtSDS
0.92019-12-20Tilretning efter kommentarerSDS
1.02020-01-09Opdateret med link til domænemodel 1.2SDS
1.0.12020-01-09Rettet forkert link til domænemodellenSDS
1.0.22020-01-21Tilrettet link til standard for Fælles Stamkort og AftalerSDS
1.0.32020-03-10Tilrettede link til Sundhedsdatastyrelsens hjemmesideSDS
1.0.42020-10-29Tilrettet link til test og testprotokollerSDS
1.0.52021-01-14Tilrettet link til bekendtgørelse og trustløsning SDS
1.0.62021-05-10Præciseret henvisning omkring etablering af trust-løsningSDS
1.0.72022-01-13Link til Databehandleraftale og Trust rettetSDS
1.0.82022-01-25Rettet referencer til bilag ang. Trust løsningenSDS
1.0.92022-06-10Præciseret jura afsnit, i forhold til krav om logningSDS
1.0.102022-09-13Opdateret link til databehandleraftalerSDS
1.0.202022-12-09Præciseret jura afsnit, i forhold til krav om logningSDS
1.0.212024-03-11Opdateret ift. ny bekendtgørelse pr 27/2-2024SDS
1.1.02024-12-02Præciseret at spærring pr. 1/12-24 ikke længere er muligt for Fælles StamkortSDS
1.1.12025-03-21Spærring ændret til frabedelseSDS

...