Page History
Indledning
Formålet med denne vejledning er at beskrive forretningsreglerne for anvendelsen og hvordan disse skal efterleves.
Forretningsregler for deling af Diagnoseoversigten
Der er behov for fælles forretningsregler, således at parterne er enige om anvendelsen af de enkelte diagnosedokumenter. Herunder beskrives de forretningsregler, der skal overholdes i forbindelse med anvendelsen af diagnosedokumenter.
...
Fagsystemer fra praktiserende læger, fødesteder samt sundhedsplejen skal opretholde en patientjournal jvf. gældende journal lovgivning.
Den nationale infrastruktur, som deler diagnoseoversigten er ikke journalbærende, det er udelukkende en delingsplatform.
Ændringslog
| 1.1.1 | 2025-03-24 | Spærring ændret til frabedelse i #8 | SDS |
| 1.1 | 2025-01-14 | Fjernet krav om behandlingsrelation fra forretningsregel #4 efter sundhed.dk ikke kan verificere en sådan. | SDS |
| 1.0.1 | 2024-03-10 | Rettet stavefejl, og mindre typografiske fejl | SDS |
| 1.0 | 2024-09-30 | Indsat anvendermodel i både dokument- og HTML-format | SDS |
| 0.1 | 2024-06-11 | Udkast til Indhold og Forretningsregler | SDS |