Page History
...
Ændringsønsker skal som minimum meldes ind på vegne af én organisation, men kan også meldes ind på vegne af flere organisationer. Ændringsønsker indmeldes ved at udfylde nedenstående blanket, som sendes til programmets fællespostkasse: Patientoverblik@sundhedsdata.dk.
Blanket til indmelding af ændringsønsker | |
Ændringsønske | *Indsæt kort beskrivelse af ændringsønsket, og hvilken løsning det gælder |
Begrundelse | *Indsæt kort begrundelse for ændringsønsket |
Kritikalitet | *Indsæt ’høj’, ’medium’ eller ’lav’ |
Indmeldt af | *Indsæt navn på organisationen som indmelder ændringsønsket |
Kontaktperson | *Indsæt navn og kontaktoplysninger på kontaktperson |
Dato for indmeldelse | *Indsæt dato for hvornår ændringsønsket er indmeldt |
Yderligere bemærkning | *Indsæt evt. bemærkninger der ikke falder ind under ovenstående |
Alle ændringsønsker indsættes løbende på en backlog, som prioriteres med input fra brugergruppen. Brugergruppen kommer med input til, hvordan der skabes størst værdi for brugerne af løsningerne for de ressourcer (tid og økonomi), der er tilgængelige. Ændringsønsker med den højeste prioritering overgår til fase 2.
Der kan ved større opgaver eller opgaver med stor usikkerhed være behov for, at programstyregruppen giver mandat til, at programsekretariatet igangsætter det afklarende arbejde i fase 2.
Fase 2: Analyse og planlægning
...