You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 2 Next »

Error rendering macro 'navitabs'

com.atlassian.renderer.v2.macro.MacroException: The root page with the name 'EHMI - MeddelelsesRegistrering (EMR)' does not exist in space with key 'NDPV'!

Introduktion

Formål

Dette dokument beskriver hvordan man kommer i gang med at tilpasse eller videreudvikle EMR - EHMI MeddelelsesRegistrering.

Læsevejledning

Læser forventes at have kendskab til Java softwareudvikling med anvendelse af Maven, konfiguration af WildFly og brug af docker-compose.

Opsætning af udviklingsmiljø

Projektet ligger som nspop git-repository på følgende adresse: 

Som en del af projektet, leveres der også en konfiguration af Domibus, som skal anvendes af NSP. Den findes også i git:

EMR er udviklet i java 21 og kan bygges med.

mvn clean install

Afvikling

Maven bygger war-filerne, som kan deployes med docker compose. Dette gøres lokalt med kommandoen:

docker-compose -f compose/development/docker-compose.yaml up --build

Herefter vil EMR MSH Adapter services være tilgængelig under http://localhost:8092/msh-adapter/.

Bemærk, der ligger pt. også en "Stub" services i projektet. Den er kommenteret ud i Docker Compose, og var tiltænkt test på "test1". Den skal aldrig ud i produktion, og vil muligvis helt udgå på et senere tidspunkt.

Det er muligt at sætte en remote debugger op på port 5056.

Projektstruktur

For nærmeste beskrivelse af projektets struktur og opbygning, se Design- og Arkitekturbeskrivelsen.

Database

Databasemodellen styres ved hjælp af liquibase. Det betyder, at når der skal laves ændringer til databasen, så må man ikke rette i de eksisterende skemafiler. I stedet skal der laves nye filer, der beskriver ændringerne.


  • No labels