You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 5 Next »

På siden Hvad og Hvordan er der i afsnittet baggrund beskrevet årsagen til at udvikle Identitetssløring, i den forbindelse er og vil der blive fortaget ændringer til lovgivningen således at lovgivningen hænger sammen i forhold til de forskellige løsninger som understøtter lovgivningen.

Der er forskellige krav til forskellige løsninger, og dataansvaret ligger ikke hos den samme aktør i de respektive bekendtgørelser. I figuren nedenfor ses et overblik over de relevante love og bekendtgørelser:

Overblik over relevante love og bekendtgørelser ift. borgervendt visning, logning og identitetssløring.

Overblik over relevante love og bekendtgørelser ift. borgervendt visning, logning og identitetssløring.

Overordnet kan det konkluderes, at der er hjemmel til mulighed for identitetssløring i Logningsbekendtgørelsen og Journalføringsbekendtgørelsen, men ikke i FMK- og ”NSP”-bekendtgørelsen. Som lovarbejdet pt. er udformet, er det derfor tilladt at identitetssløre i MinLog visninger og i E-journal/Sundhedsjournal borgervisningen, men reelt ikke i andre nationale løsninger herunder FMK-Online og de borgervendte løsninger til ”Et samlet patientoverblik”.

Logningsbekendtgørelsen og journalføringsbekendtgørelsen

Sundhedslovens § 42 c[1] giver sundhedsministeren hjemmel til at tilrettelægge nærmere regler for logning i forbindelse med opslag i elektroniske systemer inden for sundhedsvæsenet. I 2022 blev denne hjemmel brugt til ’logningsbekendtgørelsen’, BEK nr. 200 af 07/02/2022[2], hvor det i bekendtgørelsens § 2 pålægges regionerne at udstille logoplysninger for borgere. I bekendtgørelsen står der, at der som minimum skal udstilles fornavn, efternavn og titel på den ansatte, der foretog opslaget. Desuden skal behandlingssted og tidspunkt udstilles. Der stilles krav om at oplysningerne skal fremstilles i en overskuelig og letforståelig oversigt.

I bekendtgørelsens § 3 kan regionsrådet i den enkelte region beslutte, at patienten i stedet for fornavn og efternavn får adgang til oplysninger om ’anden entydig identifikation’ på den person, der har foretaget et opslag.

I § 3 stk. 2 kræves det endvidere, at ”Behandlingsstedet skal efter anmodning fra patienten udlevere oplysninger om identiteten på personen bag oplysningerne i stk. 1, medmindre der foreligger afgørende hensyn til andres private interesser”.

Lovgrundlaget

Sundhedsloven § 42 c:

[1] Bekendtgørelse nr. 903 af 26. august 2019, https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2019/903


Logningsbekendtgørelsen:

[2] Bekendtgørelse nr. 200 af 7. februar 2022, https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2022/200  

Bekendtgørelse nr. 1201 af 25. august 2022, 

Journalføringsbekendtgørelsen:

Bekendtgørelse nr. 1225 af 8. august 2021, https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2021/1225


  • No labels