Page History
| Navitabs | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Indholdsfortegnelse
| Table of Contents |
|---|
Introduktion
Formål
...
|
...
|
...
Brugerhistorier er overordnede beskrivelser af funktionalitet og mål set fra brugeren/anvenderens synsvinkel. Brugerhistorierne er ikke beskrevet udfra en teknisk synsvinkel med udfra en forretningsmæssig brug af GM-CMS.
For en teknisk gennemgang af de i dette dokument skitserede brugerhistorier henvises til GM-CMS - Guide til anvendere (se eksempel på DDS: DDS - Guide til anvendere - NSP services - Global Site)
Ikke relevant
Indholdsfortegnelse
| Table of Contents |
|---|
Introduktion
Formål
Læsevejledning
Den første del af dokumentet beskriver de forskellige brugertyper/aktører af GM-CMS.
Derefter listes de enkelte brugerhistorier med en overblikstegning, der viser, hvilke aktører, der optræder i de enkelte brugerhistorier.
Hver brugerhistorie gennemgås derefter - herunder en gennemgang af acceptkriterier (Kan de trækkes ud fra Jira?). Der gives eksempler på konkrete instanser af brugerhistorien i form af scenarier.
Læsevejledning
Læseren af dette dokument kan være forretningskonsulenter og/eller arkitekter, der ønsker at vide, hvordan GM-CMS kan anvendes til at opfylde forretningsmæssige behov.
Læseren forventes at være bekendt med ...
Brugertyper i GM-CMS
I GM-CMS arbejdes der med følgende brugertyper:
- Borger: En borger der anvender appen
- ..
Overblik over brugerhistorier
I den følgende tegning vises et overblik over de enkelte brugerhistorier, og hvorledes disse relaterer sig til hinanden og til de ovenfor beskrevne brugertyper:
...
...
Brugerhistorier
...
...
Brugerhistorier
I det følgende gennemgåes brugerhistorierne enkeltvis. Hver brugerhistorie beskrives med de acceptkriterier der hører til, og som skal være opfyldt for en succesfuld gennemførelse af brugerhistorien.
Hvor det er relevant gives konkrete eksempler på brugerhistorien i form af scenariebeskrivelse.
Borger forespørgsler
Forespørgsel på graviditets dokumenter i GM
...
Som en borger
ønsker jeg at søge og hente mine registrerede graviditets dokumenter
så jeg kan få de forespurgte dokumenter
For en succesfuld gennemførelse af brugerhistorien skal følgende acceptkriterier være opfyldt:
...
Dokument Historik
3/4 2025 | Martin Henriksen/SDS | Etablering af dokumentation |
9/4 2025 | Dikte Straadt/Trifork | Initiel udfyldning af dokumentation |
10/4 2025 | Dikte Straadt/Trifork | Vurderet som ikke relevant |
...