Indhold

Introduktion

Dette dokument beskriver udvikling og afvikling af jmeter tests.

Dokumenthistorik

Version

Dato

Ansvarlig

Beskrivelse

1.0

15-11-2018

Openminds

Oprettelse

1.114-11-2019LakesideOpdatering vedr. test krav
1.225-09-2020KvalitetsITOpdatering ifm. flytning af test til arosiis performance test framework
1.3

 

KvalitetsIT
  1. Skift om til at bruge de 2 nye indbyggede DGWS/IDWS samplere til at skaffe både DGWS og IDWS billetter
  2. Fjern den gamle IDWS sampler i minlog modulet.
  3. Opdater registration sampler til at bruge nyeste snitflade (2023)
  4. Opdater opslag til at bruge IDWS fra indbygget IDWS sampler

lookup on behalf of udfases

Performance

Det følgende beskriver performance test og analyse for

Først i dette afsnit beskrives de forskellige typer test data output, og hvordan de anvendes i analysen. Herefter skitseres scope og afvikling af testene samt performance kravene.

Se iøvrigt krav til performance test og rapport på siden https://www.nspop.dk/display/public/web/Performancekrav

Performance analyse

For alle test gælder følgende:

Udover de fremsatte performance krav på svartid, er der en række andre punkter, som bør analyseres for at vurdere servicens sundhed.

Følgende punkter undersøges derfor:

Disse undersøgelser foretages vha. de forskellige log filer, som genereres under performance testen. De følgende afsnit gennemgår de vigtigste tal fra disse filer:

Hver kørsel/iteration (øgning af belastning) har en start og slut tid. Filerne access.log og jstat.log indeholder tidstempler. Dette muliggør at de kan mappes til en given iteration. Filen vmstat har ikke tidstempel. Men da den starter samtidig med jstat loggen og logintervallet er kendt på 10 sekunder, kan iterationernes placering i data beregnes. Docker stats loggen har hverken tidsstempel eller fast logninginterval, hvorfor tallene/graferne kun kan bruges som en generel betragtning over hele test perioden.

Scope og afvikling

Scope

Testene involverer følgende komponenter

Versionen af MinLog2 og test frameworket varierer for hver test og fremgår nedenfor.

MinLog 2's overordnede arkitektur ses af følgende figur (kilde: arkitektur dokumentet)

Lookup/forespørgsler test vedrører kun "lookup" komponenten, da der ingen opdateringer (registration ) foregår imens, og der dermed heller ingen aktivitet er på "consumer" komponenten.  Dette betyder konkret, at de tilsendte log filer, som vedrører "consumer" komponenten ikke analyseres for lookup rapporterne.

Registration består af 2 komponenter: registration komponenten, som modtager input og gemmer data ned i sin "lokale" kafka. Data herfra flyttes af mirrorMaker over på den centrale kafka i backoffice. Og den anden komponent kafka-consumer, der tager fra den centrale kafka og flytter data i databasen.

Der er ikke målinger på database serveren (MariaDB).


Performance test kald


Afvikling

Performance testen afvikles på følgende måde

Krav

Servicemålene herunder er for henholdsvis MinLog 2 registreringsservices (svartider opdatering) og MinLog2 opslagsservices (Svartider forespørgsler).

ServiceServicemål
Svartider opdatering95 % af tilfældene ≤ 6,5 sek
98 % af tilfældene ≤ 15,5 sek

Svartider forespørgsler

95 % af tilfældene ≤ 2,5 sek
98 % af tilfældene ≤ 5,5 sek

MinLog2 bør testes, da alle snitflader vil blive belastet i indkøringsfasen.

Lookup

Borger

Der skal udarbejdes et CPR nummer SELECT repræsenterende forskellige grupper i forhold til mængder af MinLog2 logninger i alt svarende til 2 % af alle med MinLog2 borger entrys.

Interval af antal entrysAntal CPR numre
0 - 5020.000
50 - 10020.000
100 - 50020.000
500 - 100020.000
1000 - 500019.000
5000 -10.000 (hvis de findes?)1.000

Sundhedsfaglig - Medhjælpslog

Der skal udarbejdes et CPR nummer SELECT af nedre og øvre kvartil i mængden af MinLog2 logninger svarende til 2 % af alle med MinLog2 medhjælps entrys. CPR nummerne skal være sundhedsfaglige med delegering.

Registration

Der skal udarbejdes et registration sæt som indsættes med 20.000 registringer pr. 5 min interval stigende op mod 60.000 pr. 5 min. interval.
Der skal testes både bulk og single registreringer samt dupletter.

Baggrundsdata

Database

Databasen har indeholdt en kopi af produktion.  

Look up Id

Til lookup MinLog2 samt lookup Id ws anvendes følgende fil:

Registration

Til registration anvendes følgende fil:

Udførsel af test

Forberedelse

Testen hentes fra https://git.nspop.dk/projects/NT/repos/performance-framework i den revision, der er angivet nedenfor per release af MinLog 2 servicen.

Databasen klargøres.

Der skal være en kørende version af MinLog 2 servicen, man kan teste imod. Og host.properties skal være sat korrekt op jf. arosiis performance test framework.

Kørsel

Når databasen er på plads, servicen kørende og testen configureret kan følgende køres:

Lookupid

run_test.sh -h hosts.properties -p 9012 minlog2 lookupidws test900_10

Registration

run_test.sh -h hosts.properties -p 9012 minlog2 registration test900_10

Mulige Distributionen at vælge til test

Minlog2 distributions
test10_10
test10_50
test10_10
test10_250
test10_500
test300_500
test300_1000
test300_2500
test900_10

test900_50

test900_100

test900_250

test900_500


Version

MinLog2 Release

Performance test revision

2.*.*
2.0.*
GITGIT




'* ' betyder hvilken som helst