Indholdsfortegnelse

Introduktion

Formål

Formålet med dette dokument er at beskrive de brugerhistorier (user stories) der understøttes af DPA. (Se eksempel på DDS: DDS - Brugerhistorier - NSP services - Global Site)

Brugerhistorier er overordnede beskrivelser af funktionalitet og mål set fra brugeren/anvenderens synsvinkel. Brugerhistorierne er ikke beskrevet udfra en teknisk synsvinkel med udfra en forretningsmæssig brug af DPA.

For en teknisk gennemgang af de i dette dokument skitserede brugerhistorier henvises til DPA - Guide til anvendere.

Den første del af dokumentet beskriver de forskellige brugertyper/aktører af DPA.

Derefter listes de enkelte brugerhistorier med en overblikstegning, der viser, hvilke aktører, der optræder i de enkelte brugerhistorier.

Hver brugerhistorie gennemgås derefter - herunder en gennemgang af acceptkriterier (Kan de trækkes ud fra Jira?). Der gives eksempler på konkrete instanser af brugerhistorien i form af scenarier.

Læsevejledning

Læseren af dette dokument kan være forretningskonsulenter og/eller arkitekter, der ønsker at vide, hvordan DPA kan anvendes til at opfylde forretningsmæssige behov.

Læseren forventes at være bekendt med Digital Post.

Brugertyper i DPA

I DPA arbejdes der med følgende brugertyper:

Overblik over brugerhistorier

I den følgende tegning vises et overblik over de enkelte brugerhistorier, og hvorledes disse relaterer sig til hinanden og til de ovenfor beskrevne brugertyper:

Brugerhistorier

I det følgende gennemgåes brugerhistorierne enkeltvis. Hver brugerhistorie beskrives med de acceptkriterier der hører til, og som skal være opfyldt for en succesfuld gennemførelse af brugerhistorien.

Hvor det er relevant gives konkrete eksempler på brugerhistorien i form af scenariebeskrivelse.

 Borger forespørgsler

Forespørgsel på graviditets dokumenter i GM

Som en borger

ønsker jeg at søge og hente mine registrerede graviditets dokumenter

så jeg kan få de forespurgte dokumenter

For en succesfuld gennemførelse af brugerhistorien skal følgende acceptkriterier være opfyldt:

  1. GIVET at jeg er en bruger, som logger ind i MinGraviditet app
  2. NÅR jeg autentificerer mig med en gyldig sikkerheds billet (JWT)
  3. SÅ kan jeg se sine data