Formålet med dette dokument er at beskrive de tests, som er udviklet og afviklet forud for release af GM-BFF.
Følgende typer af test indgår i udviklingsarbejdet:
Unittests, der verificerer, at de individuelle enheder i kildekoden virker efter hensigten, herunder måling af code coverage.
Integrationstest, der verificerer at de individuelle enheder kan integreres og arbejde sammen, til verifikation af funktion og deployment.
Performancetest, der verificerer at servicen performer med hensyn til svartider og er stabil under et specifikt load, som i nogle tilfælde kan anvendes med samme mål som integrationstests.
Endurancetests, der verificerer at servicen fungerer under længerevarende belastning og ikke har f.eks. memory leaks, som kan udføres i stagning/produktionslignende miljø.
For de typer af tests og det også beskrevet i hvilket omfang der er særlige krav til testdata, og hvorledes etablerede testdata kan vedligeholdes.
Dokumentet henvender sig til udviklere og testere. Læseren forventes at have kendskab til Java software udvikling, herunder unittesting, med anvendelse af Maven, ....
Definition | Beskrivelse |
| NSP | National Service Platform |
| GM | Graviditetsmappen |
Følgende tests er afviklet som en del af komponent udviklingen. Der henvises i øvrigt til guide til udviklere for udførselsvejledning og [TestRapport] for resultat.
GM-BFF unittests ligger i projekets test pakker:
Eksempler på unit test er:
Integrationstestene til GM-BFF ligger under /integrationtest.
Der er udviklet integrationstests, der matcher user stories og test cases i Jira ...
Integrationstestene udføres som udgangspunkt vha. ...
Følgende identiteter anvendes som testpersoner i integrationstesten:
Navn | CPR | CVR | Autorisation | Autorisationskode | YderNr | National rolle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ... | ||||||
Hvis feltet er tomt, så er det fordi oplysningen ikke er relevant for personen.
Følgende cpr numre anvendes for Patienter:
CPR | Krav |
|---|---|
| ... | |
Testpersonerne oprettes på følgende måde:
Testene kan afvikles mod følgende miljøer:
Testen afvikles manuelt med følgende kommando, når man befinder sig i /integrationstest:
| 3/4 2025 | Martin Henriksen/SDS | Etablering af dokumentation |