Som en del af den nationale infrastruktur har Sundhedsdatastyrelsen ansvar for et dokumentindex for metadata (registry). Det er et ufravigeligt krav ift. patientsikkerhed, at alle anvendere har sikkerhed for validiteten af data, der hentes fra infrastrukturen, således at data er komplette og retvisende. Derfor stilles der krav om overholdelse af den godkendte danske profilering af IHE XDS standarden ved aflevering af data.
Der er i dokumentindex for metadata etableret valideringer for at kunne blokere for data, der ikke overholder standarden. Af uvisse årsager har der desværre været forskel på de valideringer, som et anvendersystem har mødt i testmiljøer ift. valideringer i produktionsmiljø. Man har således ikke mødt den tilstrækkelige validering i testmiljøer på den Nationale Service Platform (NSP).
For systemer der p.t. er i testforløb på vej mod idriftsættelse er der således behov for gentest op mod korrekt validering og evt. tilretninger i anvendersystemer, såfremt den danske profilering af IHE XDS standarden ikke overholdes.
SDS har d. 24/11 etableret NSP-testmiljø1, hvor korrekt validering er aktiveret. Parterne har således mulighed for at teste op mod korrekt validering nu. Inden for kort tid etableres NSP-testmiljø2 ligeledes med korrekt validering.
Formålet med denne side er at guide anvendere, der i NSP-testmiljøer hidtil ikke har mødt tilstrækkelig validering ift. IHE valideringer ved dokumentregistrering, opdatering og hentning fra det nationale registry.
Her finder du information om, hvilke ITI-kald der som minimum skal gentestes, hvordan der kaldes, hvordan du kommer i kontakt med vores support og indrapporterer findings etc.
Guide til anvendere: NXRG - Guide til Anvendere - NSP services - Global Site (nspop.dk)
Migrerings guide: NXRG - Migreringsguide
Support: NXRG - Support - NSP services - Global Site (nspop.dk)
Kendte findings : NXRG - Kendte findings - NSP services - Global Site (nspop.dk)
Tidsplan: NXRG - Tidsplan validering - NSP services - Global Site (nspop.dk)
DROS anvenderguide: DROS - Guide til anvendere - NSP services - Global Site (nspop.dk)
XDS IHE standarden: NXRG - XDS IHE standarden - NSP services - Global Site (nspop.dk)
XDS metatada Danish profile: NXRG - XDS metadata Danish profile - NSP services - Global Site (nspop.dk)
Afvigelse mellem de to standarder: NXRG - Afvigelse af de to standarder - NSP services - Global Site (nspop.dk)