Det primære formål med MinLogProducer biblioteket er at udstille et Java-API som NSP komponenter kan anvende til at lave MinLog2 registreringer via. Dette dokument beskriver tilgængelighed af modulet samt anvendelse.
Biblioteket består af 2 moduler. Begge biblioteker findes som moduler på platformen. Det betyder at de skal inkluderes som provided in pom.xml og tilføjes som en dependency i jboss-deployment-structure.xml.
Dette bibliotek indeholder api og interface definitioner samt ServiceLoader implementeret i form af klassen RegisterServiceProvider.
POM groupId: dk.nsp.minlog
POM artifactId: minlog-producer-api
Wildfly modul navn: dk.sds.nsp.minlog.api
Dette bibliotek indeholder implementering af interface defineret i minlog-producer-api biblioteket.
POM groupId: dk.nsp.minlog
POM artifactId: minlog-producer-registration
Wildfly modul navn: dk.sds.nsp.minlog.producer
I forbindelse med version 3 af Seal.java er det besluttet at opdele koden, så den bliver fordelt i flere moduler. Det gøres bl.a. for at undgå at serviceudbydere behøver at hente al Seal.java koden ned, hvis man kun har behøv for at udstille en DGWS service.
Serviceudbydere kan desuden hente DGWS og IDWS modulerne uden at de samtidigt får WSS4J med ned, da dette modul, for nogen har givet store problemer.
Indeholder kode som bruges på tværs af IDWS og DGWS (og evt. fremtidige formater).
Indeholder den kode som en serviceudbyder behøver for at kunne udstille en DGWS service.
Indeholder den kode, som en serviceudbyder behøver for at kunne udstille en IDWS service.
Koden som bruges til billetomveksling for både DGWS og IDWS.
Bruges hvis man ønsker at billetomveksle DGWS.
Dette gælder f.eks. JWTToOIOSAMLAssertion, OIOSAMLAssertionToIDCard og IDCardToOIOSAMLAssertion
Bruges hvis man ønsker at billetomveksle IDWS.
Dette gælder f.eks. OIOBootstrapToIdentityToken, JWTToIdentityToken og EncryptedOIOSAMLAssertionToIdentityToken
Bruges af STS, og det indeholder alt fra ovenståense moduler og et par ekstra klasser.
Bruger Seal-sts til at kunne lave tests mod alle modulerne
For at kunne lave opdelingen i moduler har vi været nød til at lave nogle ændringer til snitfladen.
SOSIFactory findes nu i 3 udgaver:
blahh eksempel på anvendelse
Fra version 2.1 inkluderer Seal.Java nu IDWSHFactory. Version 2.1 markerer begyndelsen af IDWSH-support. Det formodes at fremdidige versioner af Seal.Java vil udvide support og arbejdsgang ved hjælp af IDWSH.
Seal.Java 2.1 understøtter kun IDWSH IdentityToken. Strømmen til konstruktion og anvendelse af IdentityToken er vist nedenstående figur.
I Seal 2.1.4 blev OIOSAMLFactory introduceret, som giver funktionalitet til at oprette, analysere, underskrive og validere OIOWS-Trust-meddelelser, der bruges ved udveksling af OIOSAML-påstande, der er udstedt af og IdP til SOSI IDCards.
Siden Seal 2.5.10 understøttes OIO IDWS.
Eksempel på brug af IDWS hjælpeklasser for service udbydere.
Når SOSIFactory er oprettet, er det let at komme i gang. Overvej følgende kodestykker, der indeholder kode til opbygning af en anmodning (request) som sendes til en tjenesteudbyder (Service provider).
1 |
|
Det reelle arbejde ligger i følgende linier:
Linie 1: Specificering af egenskaber for SOSI, se senere for reference til SOSI-egenskaber
Linie 3: Opbygge/finde instans af Credential Vault.
Linie 11: Opbygge/finde instans af ID-kort.
Linie 15: Opbygning af indhold til XML
Linie 20: Sende XML til serviceprovider
På den "anden side" hos serviceudbyderen bruges biblioteket således. Også her håndterer udvikleren kun ting, der er relateret til forretningsopgaven.
1 |
|