Formålet med dette dokument er at give en detaljeret beskrivelse af de konkrete services, der udbydes af STS i forbindelse med anvendelsesområdet Borgeromvekslinger.
Dokumentet henvender sig primært til udviklere, der skal i gang med at anvende de konkrete borgervekslingssnitflader udbudt af STS.
Dokumentet bygger i høj grad på den overordnede STS - Guide til anvendere, som giver et overblik over STS og leverer i denne sammenhæng et mere dybdegående teknisk beskrivelse af de services i STS, der ligger i anvendelsesområdet borgeromvekslinger.
Som beskrevet i STS - Guide til anvendere, så findes der i STS følgende services indenfor anvendelsesområdet borger:
| /sts/services/Bst2Idws | Niveau 5 | Omveksler OIO Saml bootstrap token til OIO IDWS sikkerhedsbillet rettet mod et givet audience, f.eks. FMK, Dokumentdelingsservice eller MinSpærring. Bemærk, at bootstrap token skal være signeret af troværdig tredjepart (NemLogin) |
| /sts/services/JWT2Idws | Niveau 5 | Ombytter JSON Web token (JWT) til OIO IDWS sikkerhedsbillet rettet mod et givet audience, f.eks. FMK, Dokumentdelingsservice eller MinSpærring. Bemærk, at JWT tokenet skal være signeret af troværdig tredjepart (pt. en OID connector) |
| /sts/services/JWT2OIOSaml | Niveau 5 | Omveksler JSON Web token (JWT) til OIO Saml sikkerhedsbillet rettet mod et specifikt audience, f.eks. forløbsplaner.dk Bemærk, at JWT tokenet skal være signeret af troværdig tredjepart (pt. en OID connector) |
De to services Bst2Idws og JWT2Idws minder om hinanden i opbygning af requests, understøttede claims og valideringer. Disse beskrives derfor under et i de følgende afsnit om claims og valideringer. JWT2OIOSaml beskrives for sig selv.
I forhold til berigelse af det udstedte IDWS token er der mulighed for at medsende følgende claims til:
Udover claims, skal der i forespørgslen defineres et audience (som beskriver hvilken service det udstedte IDWS token skal bruges til). I NSP sammenhæng opereres der med følgende audiences:
I eksemplerne neden vises der eksempler på vekslinger af bootstraptoken til Idws og JWT til Idws. I eksemplet med bootstraptoken er der ydermere vist eksempler på anvendelsen af claims til både CPR for den kaldende bruger samt fuldmagt.
Afhængig af miljø udstilles tjenesten på:
|
http://<sts-host>:<port>/sts/services/JWT2Idws |
http://<sts-host>:<port>/sts/services/JWT2OIOSaml |
I det følgende gives eksempler på følgende typer af requests: