Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Navitabs
rootNational Adviseringsservice 2 (NAS2) - Leverancebeskrivelse
includeroottrue


Table of Contents
maxLevel2

Introduktion

Formål

Dette dokument indeholder en beskrivelse af hvordan National Adviseringsservice 2 (herefter NAS2) installeres på et NSP Backend miljø.

...

DatoAnsvarligBeskrivelse
TBDJacob QvortrupDraft udgave af installationsvejledningen
2021-04-16Jonas PedersenTilføjet information omkring liquibase.
2021-10-08Jonas PedersenTilføjet administrations service.

Definitioner og referencer

...

Docker image name
registry.nspop.dk/components/nas/notificationbroker
registry.nspop.dk/components/nas/idlist
registry.nspop.dk/components/nas/subscriptionmanager
registry.nspop.dk/components/nas/pullpointfactory
registry.nspop.dk/components/nas/pullpoint
registry.nspop.dk/components/nas/cleanup

Docker Compose

NAS2 leveres samtidig som et sæt af Docker Compose filer i folderen https://svn.nspop.dk/svn/components/nas/trunk/compose.

...

Komponenterne er udviklet og testet i Docker ved anvendelse af imaget "registry.nspop.dk/platform/nsp:13.0.0-wildfly21.rc3"

Komponenternes konfiguration er således tilpasset deployering på WildFly 8.2 21 applikationsservere med OpenJDK 8

...

Der stilles ingen krav til operativsystemet udover, at det skal være Linux, og docker skal være installeret.

Krav til database

Databasen til NAS2 systemet er en selvstændig database og selvstændige tabeller i forhold til NAS1. NAS2 deler derfor ikke database med NAS1. 

Databasen den vedligeholdes ved hjælp af Liquibase. Liquibase forventer at database samt bruger allerede er oprettet. Som standard forventes det at databasen den hedder nas, men dette kan ændres i nas-ds.xml.

Hvis der skal afvikles integrationstest mod det mijlø der installeres skal changelog filen liquibase-changelog-test.xml anvendes. Dette kan angives via konfigurationsproperty liquibase.changelog.file.

Krav til adgang til andre services

...

FilIndhold

notificationbroker.properties

Konfiguration af Notification Broker servicen
idlist.propertiesKonfiguration af ID-list servicen
subscriptionmanager.propertiesKonfiguration af Subscription Manager servicen
pullpointfactory.propertiesKonfiguration af Pullpoint Factory servicen
pullpoint.propertiesKonfiguration af Pullpoint servicen
cleanup.propertiesKonfiguration af Cleanup servicen
administration.propertiesKonfiguration af administrations servicen.
nas-ds.xmlDatasource filen der bruges af alle services
log4j-notificationbroker.xmlLog opsætning af Notification Broker servicen
log4j-idlist.xmlLog opsætning af ID-list servicen
log4j-subscriptionmanager.xmlLog opsætning af Subscription Manager servicen
log4j-pullpointfactory.xmlLog opsætning af Pullpoint Factory servicen
log4j-pullpoint.xmlLog opsætning af Pullpoint servicen
log4j-cleanup.xmlLog opsætning af Cleanup servicen
log4j-administration.xmlLog opsætning af administrations servicen.

Alle filer skal tilrettes til de forskellige miljøer som NAS2 installeres på. Filerne indeholder en konfiguration der passer til NAS2 i en standalone test konfiguration.

...

Konfigurationsfiler til SLA logning ligger inde i de Docker images som NAS2 producere. De følger standarden for SLA logning og det bør derfor ikke være nødvendigt at ændre i disse.

Afvikling

NAS2 startes og stoppes med Docker Compose kommandoer.

Specielt for administration servicen

Denne service udstiller kun REST endpoints til anvendelse af administration af NAS2 og skal derfor kun være tilgængelig for driften.

Standalone test

For en standalone test af NAS2 hentes "compose" folderen for den ønskede version med Subversion og kommandoen "docker-compose up" køres i folderen "test".

NSP Miljø

På et NSP miljø hentes "compose" folderen for den ønskede version med Subversion og kommandoen "docker-compose up" køres i folderen "release".