Page History
...
Dette dokument beskriver installation og konfiguration af Det Fælles Stamkort-servicen (FSK) samt den tilhørende konfiguration af dokumentdelingsservicen (DDS).
FSK-servicen består af én komponent to komponenter (war-arkivarkiver), der skal konfigureres og deployes på en applikationsserver:
Udover normalt tilgængelige Maven dependencies, afhænger projektet også af interne artefakter. Hvis disse artefakter ikke er udgivet (released) i den påkrævede version i NSP's Nexus repository, skal man selv udtjekke og bygge dem fra NSP's Subversion i den pågældende version. Artefakternes forskellige versioner vil være tilgængelige under et Subversion-tag. Disse artefakter er:
- cprsecurity-subscriber api (Maven identifierMaven identifier: dkdk.sds:cprsubscriber)dgws_idws_proxy (Maven identifier: dk.sds.dgws-idws-proxy:wsproxy.nsp.security:security-api)
For at bygge disse interne artefakter, henvises der til artefakternes dokumentation.
...
| Info |
|---|
Alle filer der refereres til ligger sammen med projektets kildekode i NSP's Subversion. Referencer til stier er relative med udgangspunkt i projektets rodmappe. |
Ændringslog
Version | Dato | Ændring | Ansvarlig |
|---|---|---|---|
2.0.0 | 2018-08-16 | Initialt dokument | Trifork |
| 2.0.8 | 2019- |
| 08- |
| 16 | Opdateret properties med konfiguration af Spring Boot Actuator. Opdateret default value for property "minLog.readActivity.text". | Trifork |
Byggevejledning
For at bygge projektet og dets deployables (war-filer) uden at køre unit-tests og integrationstests, anvendes følgende Maven kommando:
mvn clean install -DskipTestsProjektets deployables ender i target-mappen under de respektive moduler.
Afvikling af unit-tests
For at afvikle projektets unit-tests, skal en MariaDB-database-server være tilgængelig.
...
| 2.0.9 | 2019-25-09 | Ajourført | Trifork |
| 2.0.11 | 2019-12-16 | Ajourført | Trifork |
| 2.0.12 | 2021-05-25 | Tilføjet author properties | KvalitetsIT |
| 2.0.13 | 2021-08-20 | Fjernet reference til SyncJob og tabel Properties | KvalitetsIT |
Byggevejledning
For at bygge projektet og dets deployables (war-filer) uden at køre unit-tests og integrationstests, anvendes følgende Maven kommando:
mvn clean install -DskipTestsProjektets deployables ender i target-mappen under de respektive moduler.
Afvikling af unit-tests
Unit-testene i projektet kan afvikles med følgende Maven-kommando:
...
mvn clean install
Krav til miljø
Kravene er baseret på det driftsmiljø, der aktuelt er gældende på den Nationale Service Platform (NSP).
Krav til applikationsserver
Servicen er udviklet til at kunne afvikles på Wildfly 8 i produktion, som bliver brugt på NSP platformen, og denne installationsvejledning beskriver en sådan opsætning. Applikationsserveren kræver Java 8 eller højere.
Specialhensyn i miljøer med flere app-servere
Komponenten er tilpasset at kunne indgå i det aktuelt gældende CI-miljø på NSP. Det tager aktuelt udgangspunkt i version 1 af NSP's platform Docker image.
Specialhensyn i miljøer med flere app-servere
I miljøer med flere app-servere er det vigtigt at servicens interne job ikke kører i flere I miljøer med flere app-servere er det vigtigt at servicens interne job ikke kører i flere inkarnationer, da der så kan opstå "race conditions". Derfor bør det sikres at jobbets "enabled"-property fra application.properties kun er true på præcis én app-server, og false på de øvrige.
Det drejer sig om denne property, som også er beskrevet i tabellen længere nede: jobs.ddssync.enabled
Krav til operativsystem
Der stilles ingen krav til operativsystemet udover Java-understøttelse. Ubuntu Linux bruges som operativsystem på NSP’en, men udviklingen af servicen er foretaget på Windows 10 og denne platform kan ligeledes afvikle servicen.
Krav til database
Servicen er testet mod MariaDB version 10.1, som bliver brugt på NSP platformen.
Krav til hardware
synkroniseringsjobbet kun kaldes fra een server.
Krav til database
Servicen er testet mod MariaDB version 10.1, som bliver brugt på NSP platformen.
Bemærk, ved unittest anvendes en in-memory H2 database, som automatisk startes op, når unittests køres.
Krav til hardware
Der stilles ikke nogle særlige minimumskrav til hardware, men man skal Der stilles ikke nogle minimumskrav til hardware, udover minimumskravene for operativsystemet, for at kunne afvikle servicen fornuftigt til testformål. Dog skal man forvente at bruge high-end hardware (både cpu, ram, netkort og diske) for at kunne opfylde de gældende svartidskrav på NSP.
...
Servicen kræver en enkelt database til dens egen data. Derudover afhænger den af adgang til et view i en (replikeret) stamdata-database.
Servicen konfigureres med 2 datasourcesen datasource, som tilgår databaserne vha. separat specificerede brugere.
...
- Ved normal drift i produktion: SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE
- Yderligere nødvendige rettigheder ved databaseoprettelse og migreringer: CREATE, DROP, ALTER
Databasebrugeren, der tilgår stamdata-view'et, skal være tildelt følgende rettigheder:
- Ved normal drift i produktion: SELECT
- Yderligere nødvendige rettigheder ved databaseoprettelse og migreringer: CREATE VIEW, DROP
Oprettelse af database og tabeller
Servicens egen database Datamodellen styres vha. inkrementelle SQL-scripterscripts, der kan findes under mappen fsk-service/etc/db/migration. De er inddelt i to undermapper:
...
compose/database/ddl og indeholder scripts til at køre på servicens database.
...
| Info |
|---|
Scripterne er udformet til at blive kørt med databasemigreringsværktøjet FlywayLiquibase, og afvikles automatisk under Maven-byg. |
I produktion anvendes scripterne manuelt og skal køres på databasen i inkrementel rækkefølge baseret på versionsnummeret i filnavnet (først V1__(...).sql, dernæst V2__(...).sql, osv.). Hvert script må aldrig køres mere end én gang; der gælder dog en undtagelse for ikke-versionerede scripter, hvis filnavne begynder med R, som står for Repeatable. Disse Repeatable scripter skal køres hver gang deres indhold (checksum) er blevet ændret, men de må først køres efter alle versionerede scripter er blevet kørt.
Ved initial installation af servicen vil det således være følgende scripter, der skal køres i den nedenstående rækkefølge:
Servicens database
fsk/V1__create_Properties.sql
fsk/V2__create_RegistryIndex.sql
(Replikeret) Stamdata-database
- stm/R__create_v2_Person_Simplified_view.sql
- stm/R__create_Yderregister_v3_Simplified_view.sql
| Info |
|---|
Scripterne R__create_v2_Person_Simplified_view.sql og R__create_Yderregister_v3_Simplified_view.sql opretter views, som afhænger af eksistensen af tabellerne v2_Person og Yderregister_v3. Disse tabeller skal man selv stå for at levere. Under afvikling af Maven byg bliver testudgaver af tabellerne automatisk oprettet i den lokale database. |
Deployment på Wildfly
Denne sektion beskriver konfiguration og deployment af alle ovenstående komponenter på Wildfly 8.
Installation af konfigurationsfiler
fsk-service konfigureres ved hjælp af et Wildfly-modul, der indholder de nødvendige konfigurationsfiler til valg af datasources, brugerdefinerede parametre, logning, mm.
| Info |
|---|
fsk-service er via en jboss-deployment-structure.xml konfigureret til at have en afhængighed på et Wildfly-modul med navnet dk.sundhedsdatastyrelsen.fsk. |
Wildfly-modulet, som indeholder konfigurationsfilerne, kan findes under etc/wildfly/modules.
For at installere modulet på Wildfly kopieres indholdet i mappen etc/wildfly/modules til Wildfly's modul-mappe (<wildfly-root>/modules/). Med denne fremgangsmåde vil alle nødvendige filer blive tilføjet til Wildfly de rigtige steder. Eksempelvis vil filen i etc/wildfly/modules/dk/sundhedsdatastyrelsen/fsk/main/module.xml ende under <wildfly-root>/modules/dk/sundhedsdatastyrelsen/fsk/main/module.xml.
Selve konfigurationsfilerne for fsk-service er lokaliseret i mappen <wildfly-root>/modules/dk/sundhedsdatastyrelsen/fsk/main/resources. Konfigurationsfilerne vil være tilgængelige direkte på classpath'en for den deployede komponent.
| Info |
|---|
Alle konfigurerbare properties bør gennemgås inden idriftsættelse. Standardværdierne er tiltænkt anvendelse i test1-miljøet. Med "standardværdierne" forstås de værdier der står i eksempelfilerne under etc/wildfly-mappen i projektets kildekode. |
Konfiguration af servicen
Herunder beskrives properties i fsk-service komponentens konfigurationsfiler.
application.properties
Properties er her opdelt i to tabeller. Den første tabel indeholder anvendte Spring Boot-properties. Den anden tabel indeholder properties, der er specifikt defineret til brug i servicen. Begge typer af properties er defineret i samme konfigurationsfil.
Spring Boot-properties
...
:
|
Database-ændringer til servicen i produktion køres på med Liquibase. Dette gøres i praksis ved at køre "release/docker-compose-db.yml" med kommandoen:
docker-compose -f compose/release/docker-compose-db.yml up --build
Bemærk, at "compose/configuration/liquibase.properties" skal indeholde de relevante database-credentials.
Deployment
Komponenten deployes vha. NSP's platform Docker image og konfigurationsfiler mountes i containeren som angivet i projektets Compose-filer.
fsk-service konfigureres ved hjælp af et Wildfly-modul, der indholder de nødvendige konfigurationsfiler til valg af datasources, brugerdefinerede parametre, logning, mm. Wildfly-modulet er integreret i komponentens Docker image.
| Info |
|---|
Alle konfigurerbare properties bør gennemgås inden idriftsættelse, men standardværdierne er tiltænkt anvendelse i produktion medmindre andet er angivet. |
Konfiguration af servicen
Herunder beskrives properties i fsk komponentens konfigurationsfiler.
application.properties
Følgende tabel indeholder properties, der er specifikt defineret til brug i servicen. Komponentspecifikke-properties
| Property | Beskrivelse | Forslået værdi | Default |
|---|---|---|---|
| health.certificate-expires-warning | Angiver antal dage, inden anvendte certifikater udløber, hvorfra komponentens statusside vil begynde at vise en advarsel. | 30 | |
| author.institution.root | Angiver author institution root id ved oprettelse af stamkort i fsk. | 1.2.208.176.1.1 | 1.2.208.176.1.1 |
| author.institution.extension | Angiver author institution extension ved oprettelse af stamkort i fsk. | 1126211000016009 | 1126211000016009 |
| author.institution.assigningAuthorityName | Angiver author institution autorityname ved oprettelse af stamkort i fsk. | SOR | SOR |
| author.institution.name | Angiver navn på author institution ved oprettelse af stamkort i fsk. | Fælles Stamkort udstedelse | Fælles Stamkort udstedelse |
| datasource-fsk.jndi-name | Angiver navnet på den primære JNDI datasource | java:jboss/datasources/FSK-DS | |
| sts.endpoint | Adresse på NSP'ens SecurityTokenService. | http://test1.ekstern-test.nspop.dk:8080/sts/services/NewSecurityTokenService | |
| sts.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod STS (ms) | ||
| sts.read.timeout.millis | Read-timeout mod STS (ms) | ||
| sts.keystore | Angiver hvilken keystore, ser anvendes til at trække systemidkort (til anvendelse ved DGWS kald til samarbejdende services). | NSP_Service_Consumer_sds.p12 | |
| sts.keystore.password | Password til ovennævnte keystore. | Test1234 | |
| sts.idcard.subject.id | Organisationsid i form af CVR-nummer. | 33257872 | |
| sts.idcard.subject.name | Organisationsnavn. Dette skal være navnet på den organisation, der matcher CVR nummeret angivet i sts.idcard.subject.id | Sundhedsdatastyrelsen | |
| sts.idcard.system.name | Systemnavn til indlejring i systemidkort | FSK | |
| dgwsclient.pool.size | Antal parallelle kald, der kan maksimalt anvendes til kald til de underliggende services SCES, SKR, LTR, BTR og ODR. | 50 | |
| dgwsclient.timeout.millis | Timeout (ms) for tråde, der anvendes til kald til de underliggende services SCES, SKR, LTR, BTR og ODR. Bør være større end de read-timeout-millis, der kan angives for de enkelte services. | 10000 | |
| sces.enable | Enable/disable SCES integration | true | true |
| sces.endpoint | Endpoint til CPR-Enkeltopslag | http://test1.ekstern-test.nspop.dk:8080/stamdata-cpr-ws/service/DetGodeCPROpslag-1.0.4 | |
| sces.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod CPR-enkeltopslag (ms) | 2000 | 5000 |
| sces.read.timeout.millis | Read-timeout mod CPR-enkeltopslag (ms) | 7000 | 10000 |
| odr.enable | Enable/disable integration til organdonorregistret | true | true |
| odr.endpoint | Endpoint til organdonorregister | http://localhost:8080/odr/odr | |
| odr.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod organdonorregistret (ms) | 2000 | 5000 |
| odr.read.timeout.millis | Read-timeout mod organdonorregistret (ms) | 7000 | 10000 |
| ltr.enable | Enable/disable integration til livstestamenteregistret | true | true |
| ltr.endpoint | Endpoint til livstestamenteregister | http://localhost:8080/ltr-btr/ltr | |
| ltr.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod livstestamenteregistret (ms) | 2000 | 5000 |
| ltr.read.timeout.millis | Read-timeout mod livstestamenteregistret (ms) | 7000 | 10000 |
| btr.startdatetime | Tidspunkt for, hvornår FSK servicen begynder at foretage kald til behandlingstestamenteregisterservicen (såfremt integrationen er enabled). Dette angives som et dato/klokkeslæt i lokal tid på format yyyy-MM-dd HH:mm:ss. | 2019-01-01 00:00:00 | 2019-01-01 00:00:00 |
| btr.enable | Enable/disable integration til behandlingstestamenteregistret | true | true |
| btr.endpoint | Endpoint til behandlingstestamenteregister | http://localhost:8080/ltr-btr/btr | |
| btr.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod behandlingstestamenteregistret (ms) | 2000 | 5000 |
| btr.read.timeout.millis | Read-timeout mod behandlingstestamenteregister (ms) | 7000 | 10000 |
| skr.enable | Enable/disable integration til stamkortregistret | true | true |
| skr.endpoint | Endpoint til stamkortregister | http://localhost:8080/skr/skr | |
| skr.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod stamkortregistret (ms) | 2000 | 5000 |
| skr.read.timeout.millis | Read-timeout mod stamkortregistret (ms) | 7000 | 10000 |
| syes.endpoint | Endpoint til Stamdata Yder EnkeltopslagsService | http://localhost:8080/syes/syes | |
| syes.connect.timeout.millis | Connect-timeout mod Stamdata Yder EnkeltopslagsService (ms) | 2000 | 5000 |
| syes.read.timeout.millis | Read-timeout mod Stamdata Yder EnkeltopslagsService (ms) | 7000 | 10000 |
| call.sces.status.30 | Fejl der returneres når CPR-nummeret har status 30 | Det er ikke muligt at hente stamkortet, da CPR-nummeret er inaktivt | |
| call.sces.status.50 | Fejl der returneres når CPR-nummeret har status 50 | Det er ikke muligt at hente stamkortet, da CPR-nummeret er inaktivt | |
| call.sces.status.60 | Fejl der returneres når CPR-nummeret har status 60 | Det er ikke muligt at hente stamkortet, da CPR-nummeret er inaktivt | |
| call.sces.status.90 | Fejl der returneres når CPR-nummeret har status 90 | Det er ikke muligt at hente stamkortet, da borgeren er afgået ved døden for mere end 1 år siden | |
| deletion.fsk.batchsize | Angiver den maksimale antal cpr numre, som behandles per gang | ||
| desired.execution.duration | Angiver den maksimale udførelsestid for baggrundsjobbet. Angives som Duration i ISO-8601 formattet. | ||
| deletion.save.deceased | Angiver period på, hvor længe en person minimum skal være død for at blive slettet af slettet jobbet. Formatet er D for dage, M for måneder og Y for år. Nogle eksempler: 2Y er 2 år, 12M er 12 måneder og 60D er 60 dage. | ||
| personinformation.url | URL for PersonInformation service Eksempel: http://test1-cnsp.ekstern-test.nspop.dk:8080/stamdata-personinformation | ||
| personinformation.errorcount.duration | Specificering af hvor lang tid tilbage der skal tælles fejl fra PersonInformation servicen (ifm. /health endpointet for slettejobbet). Angives som duration i ISO-8601 formattet. Default værdi er PT10M (10 minutter). | PT10M | |
| personinformation.error.tolerance | Antal fejl der tolereres fra PersonInformation servicen før /health endpointet for slettejobbet angiver servicen som ikke tilgængelig. Default værdi er 0. | 0 | |
| fsk.httpclient.pooling.totalconnections | Konfiguration af client pool til kald af samarbejdende services. Eksempel på værdi: 200 | ||
fsk.httpclient.pooling.maxconnections.pr.route | Konfiguration af client pool til kald af samarbejdende services. Eksempel på værdi: 20 |
log4j.xml
Konfigurerer logning for servicen.
Der benyttes en rolling file appender, hvor størrelsen af log filerne og antallet af gemte log filer konfigureres med de to environment variable: LOG_MAX_FILE_SIZE og LOG_MAX_BACKUP_INDEX.
Standardværdierne angiver nogle brugbare niveauer for anvendelse i produktion. Se Driftsvejledningen for uddybet beskrivelse af logning.
Se den officielle Log4j dokumentation for alternativ konfiguration.
log4j-nspslalog.properties
Standardværdierne konfigurerer en Log4j-backend der logger med ISO 8601 timestamps.
Se NSP-util - Designdokument.doc eller den officielle Log4j 1 dokumentation for alternativ konfiguration.
Konfiguration af datasources
fsk-service komponenten kræver adgang til en JNDI datasource mod FSKs databse. Denne skal opsættes i Wildfly og refereres til i servicens application.properties.
Overblik over komponenter
Der følgende beskriver de forskellige deployables som komponenten indeholder
Komponentspecifikke-properties
...
Angiver den tekst der registreres i MinLog, når DDS'en henter et dokument et kald til On-Demand-webservicen
...
Tidspunkt for, hvornår FSK servicen begynder at foretage kald til behandlingstestamenteregisterservicen (såfremt integrationen er enabled).
Dette angives som et dato/klokkeslæt i lokal tid på format yyyy-MM-dd HH:mm:ss.
...
FSK's "RepositoryUniqueId" som konfigureret i DDS. Er miljøafhængig på følgende måde:
TEST1: 1.2.208.176.43210.8.10.12
TEST2: 1.2.208.176.43210.8.20.12
UDDANNELSE: 1.2.208.176.43210.8.40.12
PRODTEST: 1.2.208.176.43210.8.30.12
PROD: 1.2.208.176.8.1.12
...
log4j2.xml
Konfigurerer logning for servicen.
Standardværdierne angiver nogle brugbare niveauer for anvendelse i produktion. Se Driftsvejledningen for uddybet beskrivelse af logning.
Se den officielle Log4j 2 dokumentation for alternativ konfiguration.
minlogclient.properties
Konfigurerer MinLog for servicen.
Standardværdierne indeholder konfiguration der skriver MinLog-logninger til test1-miljøet.
I produktion skal properties konfigureres som beskrevet i MinLog Service - Guide til anvendere.
nspslalog-fsk.properties
Konfigurerer SLA-logning for servicen.
Standardværdien er at SLA-logning er slået til.
Se NSP-util - Designdokument.doc for alternativ konfiguration.
log4j-nspslalog.properties
Standardværdierne konfigurerer en Log4j-backend der logger med ISO 8601 timestamps.
Se NSP-util - Designdokument.doc eller den officielle Log4j 1 dokumentation for alternativ konfiguration.
Konfiguration af datasources
fsk-service komponenten kræver adgang til 2 JNDI datasources. Disse skal opsættes i Wildfly og refereres til i servicens application.properties.
Vær opmærksom på at datasource'ene skal opsættes med en strategi for reconnect håndtering i produktion. Se Wildfly's dokumentation for opsætning af datasources.
| Info |
|---|
I mappen etc/wildfly/standalone/deployments er inkluderet eksempler på datasource-konfigurationer til selve servicens database (fsk-ds.xml) og til (den replikerede) stamdata-database (fsk-stm-ds.xml). Disse datasource-konfigurationsfiler kan opsættes i Wildfly ved at kopiere dem ind i <wildfly-root>/standalone/deployments. Derudover skal der også deployes en databaseklient-driver i samme mappe. De medfølgende datasource-konfigurationer anvender driveren mariadb-java-client-<newest-version>.jar og denne medfølger ikke i projektet. |
Ændring til standardkonfiguration i Wildfly
Standardkonfigurationen i Wildfly refererer i filen modules/system/layers/base/sun/jdk/main/service-loader-resources/META-INF/services/javax.script.ScriptEngineFactory til 2 ScriptEngineFactories:
com.sun.script.javascript.RhinoScriptEngineFactory
jdk.nashorn.api.scripting.NashornScriptEngineFactory
RhinoScriptEngineFactory findes ikke i Java 8. Derfor fås fejlen "javax.script.ScriptEngineFactory: Provider com.sun.script.javascript.RhinoScriptEngineFactory not found" når der anvendes Java 8. For at undgå denne fejlmeddelelse under opstart af Wildfly skal den første linje fjernes eller udkommenteres.
Deployment af komponenter
Komponenter, der skal deployes til Wildfly, kopieres til mappen <wildfly-root>/standalone/deployments.
Filnavn når deployet | Beskrivelse | Kilde |
|---|---|---|
fsk-service.war | FSK servicen | fsk-service-<version>.war |
fsk-operations.war | Oprydningsjobs til FSK (kaldes af driften efter behov) | fsk-operations-<version>.war |
Se driftsvejledningen for yderligere information.
...
Når der kommer opgraderinger til en komponent, vil der medfølge release notes, der beskriver opgradering, fallback, osv. for den enkelte komponent.
Start/genstart af komponenterne
Alle komponenter kan genstartes ved at opdatere war-filens last access time med Unix-kommandoen touch, hvilket automatisk detekteres af Wildfly's deploynent scanner. Alternativt kan Wildfly genstartes med kommandoen:
service wildfly8 restart...
der beskriver opgradering, fallback, osv. for den enkelte komponent.
Konfiguration af DDS
| Info |
|---|
OBS: Den følgende konfiguration er udfaset, da denne funktionalitet er blevet erstattet af FSK Registry Adapter komponenten. |
Der skal konfigureres 2 ting på DDS:
...