Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Deltagere:

 

Lars Simesen, Region Midt

Line Glad, Region Sjælland

Jens Nielsen, Region H.

Normann Aaboe Nielsen, Region Syddanmark

Mie Hjorth Matthiesen, MedCom

Irene Zuschlag, MedCom

Jesper Sørensen, PLSP

Karen Dalker, Region H.

Søren Gammelgaard, Medcom

Birgit Simonsen, Region H.

Jesper Breum Pedersen, Region H.

Melanie Jensen, PLSP


Repræsentanter fra projektet:

Ida Bachmann Anthony, Sundhedsdatastyrelsen

Lone Dalager, Syddansk Sundhedsinnovation

Kjeld Froberg, Lakeside

Thor Schliemann, Sundhedsdatastyrelsen

Hans Henrik Præstbro, Sundhedsdatastyrelsen


Afbud:

Susanne Prang Nielsen, Region Nordjylland

Dennis Kirkeby, Novax

Line Rosendahl, Region Sjælland

Stefan Madsen Sjødahl, Syddansk Sundhedsinnovation


Velkommen

(Ida Anthony bød velkommen og præsenterede agenda for dagen.

...

Kode arbejdet fortsætter i en forudsætningsdelprojekt under implementeringsprojektet. Det er fortsat projektet der koordinere arbejdet med parterne, men det mangler et ophæng, derfor anbefaler projektet at det forankres i delprojekt implementering under den kommende implementeringsstyregruppe. Derved Der er enighed om, at arbejdet er vigtigt og der er en villighed fra alle parter for at sikre det teoretiske/tekniske arbejde fortættes. Derved forventes det at parterne stiller med de nødvendige ressourcer for at fortsætte arbejdet. 


Møde i RITA 7. april

Lone præsenterede sagen vedr. projektet, som er sendt til RITA for orientering d. 7. april. 

...

Ida gennemgik issuelog og emner til de 2 næste møder blev aftalt. Der indkaldes til møder efter sommerferien.

Evt.

Der blev spurgt til hvorfor projektet ikke benyttede system-system kald (altså trust imellem parterne).

Begrundelsen er at i forhold til Sundhedslovens §42 og §193b, som vi forventer Graviditetsmappen kommer ind under, ligger der krav om at borgeren har mulighed for at spærre for deling af data, samt at borgeren skal kunne se brugen af data i Minlog. 

Regionerne kan ikke på nuværende tidspunkt skrive til borgerens Minlog i forhold til brugen af data, og ej heller sikre at borgerens ønske omkring spærring sikres - derfor er det på nuværende tidspunkt ikke muligt at benytte trust modellen.

Projektet laver en nærmere beskrivelse, og ligger det ind på dokumentationssiden.

Bekendtgørelsen