Page History
...
Introduktion
Formål
Denne guide har som til formål at give et overblik over Graviditetsmappens app facade (GM-Facade) med henblik på at eksterne anvendere (3. parter) kan tilgå GM-Facaden via NSP-testmiljøerneog udstille data fra Graviditetsmappen. Formålet med dokumentet er at give anvenderne et overblik over løsningen, samt indsigt i krav til OpenID Connect (OIDC), proces for whitelisting, samt adgangs- og testforudsætninger.
Beskrivelse
GM-Facaden eksponerer er en FHIR-baserede services, der muliggør integration til Graviditetsmappen (GM) via NSP-infrastrukturen.GM Facade er en REST udstilling af Graviditetsmappens journal data fra komponenten MHD baseret komponent, som udstiller data fra Graviditetsmappen via NMHD komponenten (Generisk udstilling (MHD) - Leverancebeskrivelse). NMHD servicen er en generisk service, som har til formål at udstille data hentet fra dokumentdelingsservicen via en generisk FHIR model sikret med JTP-Hsnitflade. Adgangen styres via NSP’s sikkerhedskomponenter (Accesshandler, STS, NMHD) og kræver, at anvenderens OIDC er godkendt af SDS (Sundhedsdatastyrelsen) og whitelisted i de relevante komponenter.
...
Alle OIDC-udbydere skal opfylde NSIS niveau "Betydelig".
Kun OIDC’er godkendt af SDS må benyttes.
Whitelisting i NMHD, Accesshandler og STS er påkrævet, før adgang kan gives.
Der er flere muligheder for, hvordan 3. parts anvendere kan etablere denne adgang:
Anvendelse af eksisterende godkendt OIDC
Tredjeparts anvender kan benytte en allerede godkendt og trusted OIDC, fx Triforks OIDC, hvis der kan indgås en særskilt aftale med Trifork.
Dette er den enkleste løsning, da OIDC’en allerede er kendt og godkendt af SDS og derfor hurtigt kan konfigureres i Accesshandleren.
Anvendelse af
en anden kendt OIDCFxRegion Midt OIDC, som i forvejen anvendes til FUT-projektet og er kendt af SDS.Denne løsning kræver verificering af, at OIDC’en lever op til NSIS-krav.
ny OIDC
Egen OIDC
Hvis 3. parts anvender vælger at etablere en egen OIDC, skal den leve op til minimum NSIS-niveau Betydelig, følge JTP-H, være anmeldt til NSIS-tilsynet og underlagt årlige revisioner.
OIDC’en skal desuden understøtte de flows, som GM-Facaden kræver.
Denne løsning er mulig, men væsentligt mere kompleks og kræver tæt dialog med SDS.
...
| 10/10 2025 | Martin Henriksen/SDS | Etablering af dokumentation |
| 10/11 /10 2025 | Kirsten | Udfyldt |
| 11/11 2025 | Martin | Review |