Page History
...
Komponenterne afvikles i et container-baseret setup, som ligger XXNamespaceXX i https://github.com/trifork/gravidmappen-flux.
log4j konfiguration
Ikke relevant
...
Whitelist konfiguration
Der foretages IP-whitelisting ved at tilføje IP patterns i deploy/<env>/cms/ingress.yaml og deploy/<env>/keycloak/ingress.yaml i flux projektet.
Whitelisten indeholder IP'er for Trifork, SDS og Komiteen For Sundhedsoplysning.
Monitorering
Der foretages whitelisting af IP-adresser i filen XXXX XXder hvor ingress for monitorering er defineretXX i Flux repositoriet i XXXX https://github.com/trifork/gravidmappen-flux.
Servicen kan kun kaldes fra whitelisted netværk, herunder Trfork, Trifork og SDS (og " Komiten for [indsæt relevant betegnelse"Sundhedspolysning, hvis de skal have adgang til monitorering), således at adgangen begrænses til autoriserede brugere og systemer. Dette sikrer et ekstra lag af sikkerhed og beskytter mod uautoriseret adgang til GM-CMS.
Overvågning
Til statuscheck af GM-CMS anvendes monitoreringsværktøjet XXX, hvilket sikrer systemets tilgængelighed.
...
Som udgangspunkt overvåges følgende:
- XXXX
Audit log
Ikke relevant
Standard fejlsøgning
- XXX
Krav til backup m.m.
Det anbefales, at aktuelle konfigurationsfiler til GM-CMS er under versionskontrol og backet op jævnligt for at sikre dataintegritet.
...