Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

HTML
<iframe src="https://archi.nspop.dk/NSP/570928ca/views/id-198d99a1507fac52-fbb0f8c5-4f0a4e21-8e05bca1-e2e0e880c9197be0ca6abf06.html" name="test" height="580" width="800">You need a Frames Capable browser to view this content.</iframe>

...

Gennem kald til personalinformation Service foretages validering af CPR nummer. CPR valideringen kan køre i følgende tre modes:

  • OFF: Der foretages ikke yderligere verifikation af CPRnummeret udover simpel validering af længde. personalinformation kaldes ikke
  • WARNING: personalinformation service kaldes. Hvis denne service svarer, at CPR nummeret ikke findes eller er inaktivt, så audit logges denne information.
  • REJECT: personalinformation service kaldes. Svaret fra denne er en hård validering dvs kaldet til BTR fejler, hvis PersonInformation service ikke kender CPR nummeret eller det er inaktivt.

personalinformation Service benyttes ligeledes til validering af alder. Denne validering foretages altid.

personalinformation Service bruges af slette jobbet til at slå op i personinformation med kaldet deceased, for at finde borger som har været døde i mindst et år (kan konfigureres til noget andet end et år). Deceased kaldet returner en liste af de borgere, som opfylder dette.

...