Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Da behovet for at undersøtte FindDocumentsByReferenceId query typen for iti-18  opstod blev DDS udvidet med denne mulighed. Desværre understøtter alle DDS'ens backends ikke denne mulighed. Så for at undgå at introducere en række fejlsvar fra disse backends, er det blevet gjort muligt at konfigure, hvilke query typer de forskellige registry backends understøtter. Database delen er lavet så generisk, at det istedet for "query typer" hedder "features" så man i fremtiden også kan anvende den til andre filtreringer på ting, som de forskellige registry backends understøtter eller ikke understøtter. For opsætning af dette, se driftvejldningen.

Filtrering af dokumenter vha. typecode, eventcode og practicesettingcode

For at kunne differentiere på et højere niveau, enten bare enten eller, hvilke dokumenttyper sundshedsfaglige har adgang til, er der oprettet muligheden for at lave et metadata filter. For et givet CVR nummer og systemnavn kan man angive vha. metadata, hvad den sundhedsfaglige må se.

Pt. er det muligt at filtrerer på typecode (dokumenttype), eventcode og practicesettingcode. Som minimum skal et dokument matche en konfigureret typecode. Og er der for en konfiguration sat eventcode og practicesettingcodes på, skal disse også indgå i metdata for dokumtet for at de kommer med.

Der filtreres kun, hvis der ikke er valgt værdispring. Og filtreres dokumenter fra, giver det anledning til en fejltekst i svaret.

For opsætning se driftvejledningen.

Arkitekturdesign

Dette afsnit beskriver statiske såvel som dynamiske aspekter af systemarkitekturen, herunder baggrunden for de enkelte designvalg.

...