Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

NSP - en robust distribueret arkitektur

Robusthed, tilgængelighed og fejltolerance er nogle af de mest centrale principper i designet af NSP arkitekturen. NSP er helt fra begyndelsen designet, så parterne på sundhedsområdet skal kunne regne med, at NSP-services er tilgængelige selvom der skulle være alvorlige udfald i forskellige dele af den nationale infrastruktur. Så når vi på nogle af de andre sider i denne introduktion skriver "NSP platformen", så taler vi om NSP på et abstrakt plan. På det fysiske plan er nemlig ikke tale om én platform, men om flere forskellige NSP'er i mange forskellige driftscentre rundt omkring i Danmark. Her mener vi ikke bare redundans, flerserver-setup, clusters og 'disaster-tolerance', men om faktiske uafhængige platforme, der er i stand til at køre alene i 'ø-drift' i en længere periode, hvor de for mange af NSP'ens services vedkommende vil fortsætte med at levere service, samle data op og - hvis de opsamlede data skal videresendes - sende dem videre, når alle forbindelser er retableret.

Den centrale (og centraliserede) NSP-elementer

En logisk NSP platform består af en "NSP frontservice", hvor services og deres nødvendige data mv. ligger i en platform.

For nogle services vedkommende, skal der samles data op, foretages periodiske beregninger eller lignende, som i nogle tilfælde også skal distribueres ud til de øvrige NSP'er. Opsamling, beregning og datadistribution foregår normalt i "NSP backoffice". NSP "frontservice" er ikke direkte afhængig af NSP "backoffice". Alle services, der er rettet mod sundhedsfaglige, er som udgangspunkt altid asynkront afkoblet. Det giver en ekstra kompleksitet, men også en reel uafhængighed, så en NSP "frontservice" kan køre videre i et stykke tid, indtil det ikke rigtigt giver mening mere, f.eks. fordi de data, der er på NSP'en er outdatede eller der ikke længere er plads til at opsamle data.

Der er to centraliserede NSP-platforme:

  • cNSP (den centrale NSP), som alle parter, eller de parter, der ikke har sin egen NSP stående i eget driftscenter, kan anvende.
  • NSP-GW er en slags gateway-udgave af en NSP, som i første omgang var tiltænkt kommunerne.

I skrivende stund afvikles begge disse NSP-instancer og NSP backoffice i et driftcenter i Nordjylland.

Disposition:

  • cNSP, dNSP, backoffice og evt. kommune-GW (NGW)
  • DCC (!!)

...