Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

"Det foreslås endvidere, at behandling af oplysninger i den fælles digitale infrastruktur kun må foretages af en person inden for sundhedssektoren, der efter lovgivningen er underlagt tavshedspligt. Behandling af oplysninger i den fælles digitale infrastruktur er således underlagt mere restriktive regler end de regler, der gælder for behandling af samme oplysninger i de lokale kildesystemer."

Om 'indhentning' og 'mindste indgribende hjemmel'

Sundhedsloven regulerer både indhentning og videregivelse af oplysninger. Den fælles digitale infrastruktur bruges som udgangspunkt altid til 'indhentning' af oplysninger.

Når et it-system integreres med NSP er det vigtig at have styr på, om den bruger, der benytter systemet, reelt har lov til at indhente oplysningerne. Der kan i en given situation godt være flere steder i loven, der kan bruges som hjemmel til adgang, og her er det vigtigt, at der altid bruges 'mindste indgrebs pricip', dvs. den hjemmel som udsætter borgeren for det mindste indgreb. F.eks. er en hjemmel der beror på et særskilt samtykke et 'større indgreb' end en hjemmel, der beror på en hjemmel man har uden samtykke (hjemmel der følger af aktuel behandling), fordi borgeren kan føle, at vedkommende 'tvinges' til at give samtykket for ellers kan man ikke blive behandlet. Omvendt er en værdispringshandling, hvor man reelt tilsidesætter en borgers ønske eller ret pga. større hensyn, mere indgribende end et samtykke, dvs. behandlingsrelation < samtykke < værdispring.

Image Added

Sundhedslovens § 42 a Sundhedslovens § 42a - Indhentning af elektroniske helbredsoplysninger m.v. i forbindelse med behandling af patienter

De ovennævnte "forenklede regler" var blandt andet til 

Disposition:

blev blandt andet indarbejdet i Sundhedslovens § 42 a, der regulerer al indhentning af elektroniske helbredsoplysninger mv. i forbindelse med behandling af patienter. Paragraffen gælder for alle parter og alle it-systemer i sundhedssektoren der benyttes ved patientbehandling og dermed også NSP. Du kan læse den konkrete lovtekst her (find den gældende sundhedslov og scroll ned til § 42 a). I forbindelse med  "Målbillede for samtykke og frabedelse i forbindelse med databehandling på sundhedsområdet" blev der udarbejdet nogle letlæselige "beslutningsgrafer" som er nyttige i udmøntningen af paragraffen. Den kan du se nedenfor:

Image Added

Læg især mærke til teksterne i de grå bokse

Læs mere om definition af sundhedsperson, teknisk bistand, ledelsesret mv. på siden om 'forkortelser og begreber'.


Udestående disposition:

  • § 157 + § 193b
  • Formuleringer fra lovforslaget 2018
  • § 42a + § 157 + § 193b
  • Evt. lidt om samtykker, frabedelser og værdispring