Page History
Introduktion
Denne side beskriver de regler og bedste praksis, der anvendes i forbindelse med brug af dependency injection i NSP's Java-projekter. Det fokuserer specifikt på brugen af klasser som AnnotationConfigApplicationContext, AnnotationConfigWebApplicationContext, og relaterede konfigurationsklasser i NSP's komponenter.
| Info |
|---|
DI.1.1 § Til Dependency Injection i NSP's komponenter |
...
skal spring frameworket benyttes. |
Der oprettes en eller flere konfigurationsklasser, der er mærket med @Configuration. Dette er stederne, hvor Spring-beans (med @Bean) definerers og konfiguration af komponentene foretages. Der skal dermed på NSP anvendes konfigurationsklasser og ikke xml-filer.
Konfigurationsklasser bør være opdelt baseret på funktionalitet eller moduler. For eksempel kan der være en konfigurationsklasse for databasen, en for webservices, en for sikkerhed osv.
...
| Code Block | ||||
|---|---|---|---|---|
| ||||
@Configuration
@PropertySource("classpath:notificationbroker.properties")
public class NotificationBrokerSetup {
public static final String SERVICE_NAME = "notificationbroker";
private static final Properties properties = Config.load(SERVICE_NAME);
@Bean
public Properties properties() {
return properties;
}
@Bean
public NotificationBrokerService notificationBrokerService(TopicMappingDAO toppicMappingDaotopicMappingDao, Publisher publisher, AuditBuilderFactory auditBuilderFactory) {
return new NotificationBrokerServiceImpl(toppicMappingDaotopicMappingDao, publisher, auditBuilderFactory);
}
... |
...