Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Patienttype #2.4 Den anonyme patient

Image Modified


Beskrivelse:

Kendt anonym: Den sundhedsfaglige kender til patientens identitet.

eCPR ses brugt i nogle tilfælde, hvor en patient ønsker at være anonym. 

Eksempel 1: I klinik for kønssygdomme, hvor patienten har ret til at være anonym ved udredning, men ikke ved behandling.

Det vil sige at hvis behandling igangsættes skal dette registreres på patientens CPR-nummer.

Eksempel 2: Kvinder der ønsker at få foretaget en abort, men ikke ønsker at dette fremgår af deres journal på sundhed.dk

Bemærk: Brugen af eCPR-numre til at anonymisere en behandling er en nødløsning, som benyttes nogle steder, fordi der indtil nu ikke har været et bedre alternativ. Anonymisering vha. eCPR-numre giver dog det utilsigtede resultat, at patienten ikke har en samlet journal. Det anbefales at man i stedet benytter tekniske løsninger såsom privatmarkering, sløring, frabedelse, skærmning osv. når disse løsninger er implementeret.

Ukendt anonym: Den sundhedsfaglige kender ikke til patientens identitet.

Patienten ønsker ikke at oplyse om sit navn eller CPR-nummer. 

Dette kan der være flere årsager til fx ulovligt ophold i landet, bandemedlem der har brug for behandling eller misbruger der forsøger at få udleveret mere metadon.

Aktiv periode:

Kortere periode – til én udredning / behandling

Udstedende sundhedsfaglige aktører:

Kendt anonym: Specifikke klinikker med lokalt definerede procedurer.

Ukendt anonym: Akutmodtagelser

CPR-nummer:

Den anonyme patient har et CPR-nummer, men brugen af dette fravælges til fordel for anonymitet, og med mindre anonymiteten ophæves, bliver CPR-nummeret aldrig registreret på eCPR-nummeret.

Dette betyder at en del af patientens behandlingshistorik udelades fra journaler etc.

...