Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Denne side beskriver omfang af den automatiserede regressionstest for FGVHR komponenten.

Testgenstand

FGVHR testen dækker TBD

Testgenstand

FGVHR testen dækker borger, administrativ og sundhedsfaglig indgange til FGVHR servicen. Derudover tester den også logning i MinLog

...

På følgende billede over regressionstesten er der udarbejdet testcases på baggrund af de sorte bokse, tekst og pile. De grå bokse indikere at det kan være at der skal laves testcases til disse på sigt, men disse mangler afklaring. Den røde boks indikere at det ikke er medtaget i regressionstesten


Gliffy Diagram
macroIdd5cb1585-853e-4791-b651-51e854aa0e0e
displayNameFGVHR
nameFGVHR
pagePin3
Testopbygning


Testomfang

Regressionstesten omfatter på nuværende tidspunkt et udkast til de test der er inkluderet i regressionstesten, da FGVHR ikke er på test miljøet endnu.

Status
titleOpdateres

Regressionstesten er opbygget således at der er udarbejdet testcases til hver brugerhistorie, brugerhistorierne kan findes her: FGVHR - Brugerhistorier


Gliffy Diagram
macroId8387ce35-0c44-4f72-ad8f-000526994352
displayNameTest opbygning
nameTest opbygning
pagePin3


Testdesignteknikker (TDT)

Der testes i forhold til status af FGVHR (aktiv/draft ). I regressionstesten er der testcases der tester både før efter en aktivering af FGVHR. Dertil testes output i MinLog også. 

Der mangler stadig afklaring på den administratives rolle, derfor er der nogle testcases der har spørgsmålstegn i deres overskrift. 



Jira
serverNSI JIRA
columnIdsissuekey,summary,issuetype,priority,status,resolution
columnskey,summary,type,priority,status,resolution
maximumIssues20
jqlQuerykey in (NRT-4120,NRT-4118,NRT-4117,NRT-4114,NRT-4113,NRT-4110,NRT-4109,NRT-4107,NRT-4101)
serverIde64c3bc3-001c-3439-bc53-f7a235a8cd61


Der er beskrevet følgende testcases til automatisk test af FGVHR 

...