Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

 - HTTP 500 - certifikat er udløbet. Nyt certifikat skal bestillies, WSC-konfiguration i NemLogin-administration skal opdateres med nyt certifikat, ny keystore skal lægges ind i servicen.

Konfiguration i NemLogin-administration

For at man kan kalde Digitaliseringsstyrelsens Uuid2Cpr-service, skal man være konfigureret som Web Service Consumer (WSC) i NemLogin-administrationen. I det følgende beskrives hvordan denne opsætning foretages. Vejledningen er skrevet med udgangspunkt i afsnit 2.1 i manualen for Uuid2Cpr-servicen og afsnit 7.24 og fremefter i manualen for NemLogin-administrationen. Manualerne indeholder flere detaljer.

NemLogin-administrationen finder man på følgende URL'er:

 - devtest4: https://administration.devtest4-nemlog-in.dk/

 - produktion: https://administration.devtest4-nemlog-in.dk/

Forudsætninger

Oprettelsen som WSC kræver et FOCES- eller VOCES-certifikat.

Opsætning

De følgende afsnit beskriver hvordan opsætning som WSC udføres.

Log ind i administrationsportal

Log ind i NemLogin med medarbejdersignatur (URL'er er angivet tidligere). Tryk på 'Add system user' (markeret med rødt).

Image Added

Opret systembruger

Opret anmodning om rettigheder

Udfyld anmodning

Provisioner til integrationstest og produktion

Afprøv adgangen


BEMÆRK: Der er i skrivende stund (10/3-2022) ikke opsat en WSC i devtest4-miljøet, som der kan tages udgangspunkt i ved konfiguration i produktionsmiljøet. Dette skyldes at rettighederne ikke er oprettet endnu. Der er oprettet en supportsag hos NemLogin-supporten vedrørende oprettelse af disse rettigheder.

Til test er i stedet anvendt demo-certifikatet fra dokumentationssiden https://www.nemlog-in.dk/vejledningertiltestmiljo/forside/test-som-tjenesteudbyder-eller-broker/.

Fejlfinding

Fejlfinding foregår ved gennemsyn af logfilerne. Der er ingen kendte fejl.

...