Page History
...
| Gliffy Diagram | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Brugerhistorier
I det følgende gennemgåes brugerhistorierne enkeltvis. Hver brugerhistorie beskrives med de acceptkriterier der hører til, og som skal være opfyldt for en succesfuld gennemførelse af brugerhistorien.
...
- Hvis en DocumentEntry angiver et unique id, som allerede findes i NXRG, så skal det angivne hash være det samme.
- Hvis en DocumentEntry angiver et unique id, som allerede findes i NXRG, så skal den angivne size være den samme.
- Det registrerede stable DocumentEntry overholder gældende valideringer og forretningsregler i NXRG (se NXRG - Design- og arkitekturbeskrivelse)
Brugerhistorie: Registrer Dokumentsæt med ReferenceIdList
Som et dokumentrepository ønsker jeg at registrere et sæt af stable DocumentEntries med ReferenceIdLists så jeg kan stille oplysningerne i dokumenter og tilhørende metadata til rådighed for dokumentanvendere |
For en succesfuld gennemførelse af brugerhistorien skal følgende acceptkriterier være opfyldt: Se acceptkriterier i Registrer DokumentSæt.