1. Indhold
2. Introduktion
2.1. Formål
Formålet mked dette dokument er at beskrive, hvordan et udviklingsmiljø til videreudvikling af CAVE, kan sættes op, samt hvordan koden bygges, deployes og testes.
Først beskrives de softwaremæssige krav, der er til miljøet, samt hvordan kode hentes og bygges. Dernæst beskrives deploymentmiljøet.
Der forefindes også en beskrivelse af de forskellige modulers ansvar samt hvordan unit og integrationstest afvikles. .
2.2. Læsevejledning
Læser forventes at have kendskab til Java softwareudvikling med anvendelse af Maven og WildFly. Derudover forventes kendskab til docker-compose.
2.3. Dokument historik
Dato |
Ansvarlig |
Beskrivelse |
---|---|---|
5/2-2018 | KvalitetsIT | Initiel version |
07/04-2021 | KvalitetsIT | Justeringer i forhold til docker-compose anvendelse |
2.4. Definitioner og referencer
Reference |
Beskrivelse |
NSP |
Den nationale service platform (inden for sundheds-IT) |
LAR service |
Den service der kalder CAVE servicen. |
HAPI | |
FHIR | Fast Health Interoperability Resources |
2.5. Introduktion til CAVE servicen
CAVE servicen udstiller en standard FHIR REST snitflade.
CAVE servicen er en Java baseret komponent, der baserer sig på Java 8 og Spring Boot frameworket. Den udstillede FHIR snitflade sker ved anvendelse af HAPI FHIR frameworket.
Design og arkitektur er beskrevet: CAVE - Design- og Arkitekturbeskrivelse
3. Opsætning af udviklingsmiljø
I det følgende antages at koden er hentet ned fra SVN: https://svn.nspop.dk/svn/components/cave/
3.1. Krav til software
Krav til applikationsserveren og operativsystemet er de samme som til produktionsmiljøet. De specifikke krav kan ses i https://www.nspop.dk/display/public/web/Husregler+for+udvikling+til+NSP
Derudover er der en række krav til de anvendte udviklingsværktøjer:
- Maven 3.0.3 eller højere anvendes.
- docker-compose version 3.4 eller højere
3.2. Bygge WAR filen
Man skal bruge Apache Maven til at bygge CAVE servicen, hvilket gøres ved at køre kommandoen
$ mvn clean install
Efter byg kan den installerbare WAR fil findes her:
/cave-war/target/cave.war
4. Deployment på Wildfly
Der henvises til installationsvejledningen CAVE - Driftsvejledning for nærmere instrukser.
4.1. Udviklers workstation
Når man udvikler kan det være praktisk at foretage deploy til en lokal Wildfly. Dette kan gøres vha. docker-compose:
|
Efter start af docker-compose kan CAVE servicen tilgåes på localhost port 8080 (http://localhost:8080/cave/fhir).
4.2. Beskrivelse af systemdesign
Systemdesign er beskrevet i CAVE - Design- og Arkitekturbeskrivelse
5. Beskrivelse af kildekodens strukturering og design
5.1. Kode strukturering
Kildekoden bygges vha Apache Maven, og kildekoden er struktureret som Maven moduler, som vist nedenfor.
|
cave-service modulet indeholderapplikations logikken. Herunder validering, persistering via HAPI framework etc.
cave-war står for selve pakketeringen som WAR fil. Herunder JBoss specifikke deployment descriptor samt eksempel konfiguration (WildFly Modul).
cave-web er udelukkende til brug i forbindelse med udvikling og test. Ved at eksekvere dette modul i Eclipse startes der en komplet CAVE service op inkl. en tom database. Databasen kører i en docker container ved hjælp af testcontainers.org. Dette modul pakkes IKKE med i WAR filen der laves i cave-war.
cave-testclient er konfiguration af en web test client. Den kan bruges til at læse cave oplysninger i forbindelse med test og udvikling.
5.2. Logningsstrategi
Logning i applikationsloggen gøres efter følgende regler:
- Fejl logges med værdier når relevant
- Dette kan f.eks. være valideringsfejl
- Det må ikke være personhenførbar information
- Der logges med følgende niveauer:
- DEBUG: anvendes til at kunne følge en given logik. Mellemregninger.
- INFO: anvendes til at informere om et givet resultat, f.eks. hvad værdien er, når der opstår en valideringsfejl
- ERROR: anvendes i fejlsituationer, hvor driften skal adviseres, f.eks. når der ikke kan skrives til SLA loggen
- TRACE: anvendes typisk i ind og udgange af metoder
6. Beskrivelse af testsetup
6.1. Unittests (JUnit)
JUnit anvendes til implementering af unit tests. Der er kontinuert gennemført unit tests på alle komponenter i projektet.
Unit tests kan afvikles ved at køre:
mvn test
6.2. Integrationstests
Integrationstests kan afvikles på to måder. De kan enten afvikles mod en vilkårlig JBOSS instans eller mod en installation i docker på den lokale maskine. Sidst nævnte metode sørger selv for at starte containere med database og applikationsserver. Det sker ved hjælpe af tescontainers.org.
mvn test -Pintegration-test -Dintegrationtestpropdir=src/test/integrationstest-localhost
Bemærk at denne metode kræver at CAVE servicen er installeret på en Wildfly applikationsserver. Se flere detaljer i test vejledning under integrationstest for at køre mod lokal Wildfly.
DOCKER_RUN=true mvn -P integration-test clean install